Женският мозък
Женският мозък – как се развива в различните етапи от живота и защо в един момент жената поставя сред приоритетите си неща, които преди това не са били на преден план. Науката има отговор за всичко това!
Женският мозък няма много общо с този на мъжете. Ето защо няма как да мислим за сравнения, не и по отношение на класификация „кой е по-по-най“. Това е като да сравняваме портокали и ябълки. И двата плода са страхотни, но са и съвсем различни. . Тази статия ще бъде от полза както за всяка една жена, така и за мъжете, които искат да разбират по-добре жените в своя живот – партньорки, майки, сестри, дъщери, приятелки. Ще разгледаме по много достъпен начин какво се случва в женският мозък през различните периоди – от детство до менопауза.
Да започнем с кратко разяснене за това как изглежда картата на женският мозък и какви функции изпълняват различните му части:
1. Преден цингуларен кортекс (ПЦК):
Преценява възможностите и взима решения. Това е центърът на постоянната тревожност. При жените е по-голям, отколкото при мъжете.
2. Префронтален кортекс (ПФК):
Кралицата, която управлява емоциите и внимава да не излязат извън контрол. Тя слага спирачки на амигдалата. При жените е по-голяма, при тийнейджърките съзрява по-рано, отколкото при тийнейджърите.
3. Инсула:
Центърът на интуицията. При жените е по-голям и по-активен.
4. Хипоталамус:
Диригентът на хормоналната симфония; активизира половите жлези. Включва се в действие през пубертета – при жените по-рано, отколкото при мъжете.
5. Амигдала:
Скритият див звяр, ядрото на инстинктите, единственият му укротител е ПФК. При мъжете е по-голяма.
6. Хипофиза:
Произвежда хормоните на плодовитостта, кърменето и грижовното поведение. Подпомага превключването към мамешки мозък.
7. Хипокампус:
Слонът, който никога не забравя враждата, романтичната среща или вълнуващия миг, нито пък ще ви остави да го забравите. При жените е по-голям и по-активен.
Нервохормони в главните роли (или влияние на хормоните върху женския мозък) Тези, за които вашият лекар знае, че въздействат върху мозъка ви:
Естроген
Нейно величество кралицата, силна, властна, понякога строго делова, друг път агресивна прелъстителка, приятелка на допамина, серотонина, ацетилхолина и норепинефрина (мозъчни вещества на щастието).
Прогестерон
Макар и с второстепенна роля, това е силната сестра на естрогена. Има циклична поява: ту е истинска буря и преобръща ефекта на естрогена, ту е стабилизиращият фактор. Майка на алопрегнанолона (мозъчният валиум, успокояващият хормон).
Тестостерон
Динамична, настоятелна, целенасочена, обсебваща, свалячка, агресивна, безчувствена, тип „разкарай се от пътя ми, копеле“ и „стига глезотии“. Тези, за които вашият лекар може и да не знае, че също влияят върху женския мозък
Окситоцин
Пухкава мъркаща котка, гальовна и грижовна, богинята майка, добрата магьосница Гленда от „Магьосникът от Оз“. Носи удоволствието да помагаш на някого. Сестра на вазопресина (мъжкият социализиращ хормон) и на естрогена, приятелка на допамина (друг момичешки хормон на щастието).
Кортизол
Свистяща и цвъртяща, стресираща, тип „бръкни с пръсти в контакта“, винаги силно чувствителна – физически и емоционално.
Вазопресин
Потаен, играе второстепенна роля, енергизира мъжа, брат на тестостерона и на окситоцина (също като окситоцина ви кара да създавате връзки).
ДХЕА
Резервоарът на всички хормони, вездесъщ, всепроникващ, поддържащ мъглата на живота, енергизиращ, баща и майка на тестостерона и естрогена, с прякор „хормонът майка“, Зевс и Хера на хормоните, в изобилие през младостта, почти изчезва в старостта.
Андростенедион
Майката на овариалния тестостерон, женският извор на предизвикателност, приповдигнат в младостта, намалява през менопаузата и изчезва, когато яйчниците спрат да функционират.
Алопрегнанолон
Изобилната, утешаваща, зряла дъщеря на прогестерона, без която ще сме вечно криви. Тя е отпускаща, нежна, приятна. Край нея няма тревоги, няма напрежение. Ала когато ни напусне и отнесе със себе си своите прекрасни облаци от успокояващи аромати, всичко започва да ни дразни. Това е целият разказ за предменструалния синдром – онези три или четири дни преди менструацията на жената.
Етапи в живота на жената
Хормоните командват мозъка. Те диктуват родителското, социалното, сексуалното или агресивното поведение. От тях зависи дали си падаме по бъбрене и флиртове, дали сме редовното присъствие по партита, дали пишем благодарствени бележки и каним децата у дома да си играят с нашите деца, дали сме гальовни или пък суетни, дали ни пука за чувствата на другите, амбициозни ли сме…
Възползвайте се от нашите базирани на психологията обучения и индивидуални консултации
Наука за хората – ПОДКАСТ
Източник: В статията са използвани части от книгата : „Женският мозък“ на Луан Бризендайн , издателство Изток-Запад
Мислите ли, че някой ваш близък или приятел ще намери тази статия за полезна? Изпратете му я! 🙂
Последвайте страницата на “Наука за хората” във Facebook и LinkedIn!
За още полезни статии->
Ина Иванова е организационен психолог и съосновател на „Наука за хората“ – компания, която предоставя обучения и консултантски услуги в сферата на ефективото общуване, невербалната комуникация, изграждането на имидж. Работи с действащи политици, популярни личности, мениджъри и предприемачи.