Къде да седнете по време на среща
Къде да седнете по време на среща – наръчник за всяка ситуация
🔴 Къде ще седнете по време на работна среща – подозирали ли сте, че това може да предопредели вашия успех?
✅ Това да знаете къде да седнете, може да ви помогне в редица ситуации.
💡 От една страна може да искате да блеснете, а от друга може би не ви е ден и не желаете фокусът да е върху вас.
🔵 В тази статия ще ви помогнем да си отговорите на редица въпроси, които изникват в главата ви, когато прекрачвате прага на конферентната зала.
Ако до момента изобщо не сте се замисляли по този въпрос, то от днес нататък ще добиете изцяло нов поглед.
- Кое е най-подходящото място, на което е добре да седнете, според ситуацията, в която се намирате?
- Кое място ще ви даде възможност да сте център на внимание?
- Искате да седнете до шефа, от коя негова страна да седнете?
- Не сте подготвени или не сте в настроение – къде да седнете, за да НЕ привличате внимание?
- Знаете, че ще ви се наложи да излезете по време на срещата – къде да седнете, така че да можете да излизате без да прекъсвате околните и да се създават неловки ситуации?
🔵 Приемете тази статия като наръчник, към който да се връщате винаги, когато ви предстои важна среща. Когато отивате с ясна идея какво искате да постигнете (или да не постигнете), знанието къде да седнете ще ви помогне в голяма степен по пътя към целта, която имате.
Какво казва науката
Психологът Робърт Сомър подчертава, че това къде избираме да седнем, повлиява на:
- Как ще бъдем възприемани от околните
- По какъв начин заеманото пространство ни помага да маркираме територия или как позволяваме на другите да го направят
- Как се чувстваме спрямо останалите в групата – дали се чувстваме приети или изключени от дискусията
- Какъв е нашият статус спрямо останалите
- Какъв е нашият статус спрямо лидерът в групата
- Какви са отношенията ни с околните
Мястото, на което избираме да седнем, има много по-голямо значение. То може да ни даде възможността да блеснем, както и да ни остави в сянка в зависимост от ефекта, който ни е необходим в този ден.
Позиция А: Мястото на лидера на групата
На това място обикновено сяда този, който е с най-висок статус или е поел функцията на човек, който води и/или организира срещата.
Може да бъде шеф, мениджър или специален ВИП посетител.
Позиция Б и В: Първи подгласници
Хората, които седят точно до лидера, обикновено са тези, които са негови най-големи довереници. Те може да го подкрепят в дейността му, като са негови лични асистенти, заместници или близки по статус. Това са хора, които обикновено подкрепят казаното от лидера.
Ако искате да привлечете вниманието на лидера и той да изслуша казаното от вас, то сядането на тези места ще ви помогне за това. Скъсяването на физическата дистанция ще спомогне за това да бъдете възприети като по-близки от него и да прояви той емпатия към вас. Ако искате да бъдете чути, застанете вляво от шефа, а ако искате да сте незабелязани – вдясно. Лявата страна увеличава и шансовете за успешно сключени сделки с клиенти.
Позиция Г: По средата
Разположението на тези места няма да позволят да установявате пряк зрителен контакт с лидера, както и с неговите първи довереници. Поради тази причина тези места са особено подходящи, ако не искате да сте център на вниманието по време на тази среща. Може би не ви е ден, не се чувствате добре или просто не сте успели да се подготвите достатъчно? Вече ще знаете как да туширате евентуални негативи.
В случай, сте седнали на това място, но все пак искате да вземете думата, то се наведете малко напред и вдигнете ръка, за да привлечете внимание към вас. Това ще ви позволи да установите визуален контакт с този, който води срещата и ще ви можете да направите изказване, което да бъде чуто от всички.
Позиция Д: Опонентът
В случай, че седнете на мястото точно срещу това на лидера, то бъдете готови да говорите много. Обикновено, когато двама души седят по този начин, от невербална гледна точка те застават в конфликтна конфигурация. Имайте всичко това предвид, ако ви се наложи да седнете на това място по време на следваща ваша среща.
В случай, че съзнателно искате да заемете ролята на опонент, това е перфектното място за вас.
Но, ако искате да смекчите създалата се ситуация, в която сте поставени, то езикът на тялото ви може да помогне. Ако е така, то е важно да показвате невербална подкрепа. Можете да го постигнете чрез даване на положителна обратна връзка или кимане в знак на съгласие. Не забравяйте да се заредите с позитивизъм, за да излъчва лицето ви ведрина и се усмихвайте повече (но не изкуствено ;)).
Позиция Е: Странични наблюдатели
Налага ви се да излезете за важен телефонен разговор по време на срещата? Или може ви се налага да напуснете срещата по-рано от околните?
В такива случаи тези позиции ще са много подходящи, за да можете да излизате без да насочвате вниманието изцяло върху себе си.
Вариант е да седнете близо до вратата, а ако сте асистент на шефа, може да сте седнали зад него.
Други конфигурации
- Вариант „без главни места“
Дори да изглежда, сякаш главни места няма, негласно правило, е, че един лидер никога няма да седне с гръб към вратата. Един лидер винаги ще иска да има пряк поглед над това кой влиза и излиза от стаята, като зад него в повечето случаи може да има прозорец.
- Вариант – кръгла маса
Тук може да видите как биха се разпределили местата, когато масата е кръгла. Отново имайте предвид това, че един лидер не би седнал с гръб към вратата.
Според целта
Човек или иска да бъде чут и забелязан, или иска да е инкогнито и да не взема активно участие. По тази причина е важно да съобразите предварително какво искате от двете, за да можете да изберете мястото, което ще ви помогне във всяка ситуация. Няма вярно или грешно в случая, а уместно и неуместно. Избирайки съзнателно къде ще седнете, вие задавате тона на това какво ще ви се случи по време на събирането в конферентната зала.
❓ Преди всяка среща трябва да сте наясно в кой режим искате да бъдете – активен или инкогнито
В случаите, когато искате да включите на режим „Активност“, то тогава значи имате какво да кажете и искате да бъдете забелязани. Този режим е подходящ в случаите, когато искате да заемете вие лидерската позиция. А може би искате да привлечете вниманието на този, който е лидер (шеф,мениджър и т.н.). Най-подходящите места за целта са А, Б и Д.
Когато обаче искате да превключите в режим „Инкогнито“ и не желаете да вземате активно участие, то най-подходящите места са вас са В, Г и Е.
Про съвет: За да сте сигурни, че ще заемете място, което ще отговаря на избрания от вас режим, то пристигайте по-рано в конферентната зала.
Така няма да ви се налага да сядате там, където би била неблагоприятна позиция за вас в конкретната ситуация.
Искате ли да разберете повече за това как да използвате оптимално пространството в общуването си с околните?
Запишете се на курсът ни по социални умения ANIMUS и разгърнете напълно вашия потенциал!
Наука за хората – ПОДКАСТ
Мислите ли, че някой ваш близък или приятел ще намери тази статия за полезна? Изпратете му я! 🙂
Последвайте страницата на “Наука за хората” във Facebook и LinkedIn!
За още полезни статии->
Ина Иванова е организационен психолог и съосновател на „Наука за хората“ – компания, която предоставя обучения и консултантски услуги в сферата на ефективото общуване, невербалната комуникация, изграждането на имидж. Работи с действащи политици, популярни личности, мениджъри и предприемачи.